Mám v tom trochu zmatek - je lepší chodit bosý nebo v bosých botách? Aneb jedna malá úvaha zdatného bosochodce :-)
Ano, vnímám rozdíl v tom, jestli jdu lesem bosá nebo mám na nohou něco obuté. Bosá noha je prostě SVOBODNÁ. Vnímá terén, přizpůsobuje se povrchu, zakřivení, vnímá teplotu, suchost nebo vlhkost, písek, bláto, kaluže, masíruje se o drobné kamínky, šišky, kořeny, jehličí. Prstce pracuji naplno. Jako pevní a silní pomocníci pomáhají noze v odrazu, klenba tlumí veškeré nárazy. Došlap je měkký, nejprve na přední část nohy, která zkoumá terén, a když ho vyhodnotí jako bezpečný, pak teprve pevně došlápneme celou vahou. Je to přirozené, pro takový způsob chůze máme od přírody předpoklady.
Chodíme správně, když při zacpaných uších neslyšíme žádné nárazy, otřesy v těle. Jako když kočka došlapuje, nikdo jí neslyší :-)
Obutí se ochuzujeme o všechny tyto intenzívní vjemy, o přímou přírodní masáž. Ale ne vždy a všude lze bezpečně chodit bez bot. Proto si pořizujeme barefoot boty, které neomezují naši svobodu pohybu a dokáží částečně zachovat i hmatový dojem z chůze v terénu.
Hupnout do barefootek bez rozmyslu, bez respektu k vlastnímu tělu a bez informací ale nemusí být vždy přínosem. Pokud nezměníme stereotypy roky a roky pěstované chůzí v klasických botách, můžeme si i ublížit, zvlášť pokud už naše klenby nepracují správně, prstce ztratily funkci opory mačkáním v úzkých do špičky střižených botách nebo jsme se prochodili k bolestem kloubů a zad.
Co všechno se v těle děje, když chodíme bosí, jak komplexní je to záležitost, se můžeme dozvědět i na našem workshopu První kroky bosochodce, který proběhne 30. září 2020 pod vedením fyzioterapeutky v prostorách Bosého Bodu i kolem něj :-) Přihlašování je možné přímo zde na našich stránkách: kurz-prvni-kroky-bosochodce.